„Зелената сделка“ на Европа обхваща цялата планета
„Зелената сделка“ на Европа предполага радикални реформи в икономиката, енергетиката и транспорта, които трябва да станат максимално „зелени и въглеродно неутрални”. Това ще струва на Европейския съюз, по предварителни оценки, около 3 трилиона евро. Брюксел обещава да покрие само една трета от тези разходи, а останалите, както е планирано, ще бъдат осигурени от Европейската инвестиционна банка и самите страни от ЕС.
„Предлагаме нова зелена сделка, тъй като става въпрос за прекратяване на войната срещу природата, става въпрос за помирение“, каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Според него от векове светът е в състояние на „война срещу природата, прекомерно експлоатиране на природните ресурси, довело до отговор на планетата“.
„Трябва да променим нещата. Време е за зелена революция, искаме да превърнем Европа в първия зелен континент“, добави той.
Шарл Мишел призова за рязко увеличение на инвестициите в нови технологии чрез Европейската инвестиционна банка. Освен това от 2021 г. банката спира проектите, свързани с изкопаеми горива. За проекти, свързани с борбата с изменението на климата, се очаква да се отпусне 1 трилион евро до 2030 г. Председателят на Европейския съвет каза също, че до 2050 г. Европа ще стане първият континент, постигнал климатична неутралност.
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от своя страна заяви, че смята, че ЕС може да предложи разширяване на „зелената сделка” до глобално ниво.
„Този месец ще предложим първия европейски закон за достигане на неутралитет на климата, така че той да стане необратим. Ние, европейците, сме готови. И ако се движим заедно, ще продължим по-бързо. Трябва да бъдем по-амбициозни в преговорите. Ще преминем от европейска екологична сделка на глобално ниво“, каза тя и призова страните по света към
УВЕЛИЧАВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ В ИНОВАЦИИ И ЗЕЛЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Френският премиер Едуар Филип заяви, че международната общност е „закъсняла“ с разрешаването на климатичните проблеми, а това, което прави, е „недостатъчно“. Въпреки това той изрази оптимистичен възглед, че „тази борба може да бъде спечелена“, призовавайки за установяване на точни цели. Филип припомни плановете на френските власти да затворят всички електроцентрали, работещи на въглища до 2022 г., а от 2040 г. да се отърват от автомобили, които замърсяват околната среда.
Португалският премиер Антониу Коща заяви, че 54% от електроенергията на страната е от възобновяеми енергийни източници. В същото време, според него, преходът към чисти източници на енергия „не води до увеличаване на стойността, а дори може да я намали“. „Възобновяемата енергия може да бъде по-евтина. Целта на Португалия е да изчисти 80% от енергията си до 2030 г.“, каза Коща.
АКТИВНА ПОЗИЦИЯ ОТ СТРАНА НА БОЙКО БОРИСОВ
„За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс, каквито са България, Полша и други, преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов. В България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, които са основни базови мощности, като през зимата този процент достига до 60.
„В същото време, искам да отбележа, че според статистиката на Евростат, България е на второ място в ЕС по намаляване на емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива за 2018 г. в сравнение с 2017 г., а именно с 8,1%, следвайки Португалия, която заема водеща позиция с 9%“, каза премиерът пред лидерите на световния форум в Мадрид.
„Емисиите на ЕС са само 9% от световните. Първият и вторият замърсител – най-големите в света, ги няма тук. Това са САЩ и Китай“, каза още министър-председателят. „Комините дали пушат в САЩ, Китай или Виетнам, атмосферата го донася и при нас. Да се обединим и всички заедно да накараме тези безспорно прогресивни в икономиката си страни да се съобразят с чудовището, което идва с промените в климата“, каза в заключение премиерът Борисов.
Източник: https://tribune.bg
Архив
Категории
Подобни новини
IN MEMORIAM – Почина председателят на ЛРС-Долна Митрополия Юри Манов
На 25 юни сутринта, след тежко боледуване към вечните ловни полета пое председателят на Сдружение „Ловно-рибарско дружество гр. Долна М...
Румъния – Отстреляха мечка след нападение над турист
Кафява мечка беше отстреляна на един от най-популярните планински пътища в Румъния – Трансфъгърашан, в района на язовир Видрару, след ...
В Кърджали учредиха регионален консорциум по проект „Мрежи в действие“
На 19 юни в Дома на техниката в Кърджали бе учреден Регионален консорциум от граждански организации по проект „Мрежи в действие“, осъще...
Дивата коза се върна в Берковския Балкан
След десетилетия отсъствие в Берковския Балкан отново бе посрещнат един от най-емблематичните обитатели на българските планини – диват...
Eпична битка с дива балканска пъстърва пред японска публика
Михаил Петров има двама скъпи гости от Япония, дошли у нас по негова покана и във връзка със съвместен бизнес в рибарския бранш. Разбир...
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...



