Ние сме силни, когато сме единни
Г-н Янков, вторият Регионален събор на ловците от Югозапада демонстрира единство и патриотизъм. Вашето впечатление?
Организатори сме за втора година на събора. Нашият щатен състав и колегите от другите три сдружения положиха много усилия, за да се получи този хубав празник. Надявам се още съседни сдружения да се присъединят към нас и традицията да продължи. Патриотичният момент с поднасянето на венци в памет на геройте е задължителен и възпитателен.
Очакванията ви за идващия нов ловен сезон?
Миналата година изпратихме добър сезон с една малка подробност. Известно е, че в Югозападна България времето е най-топло. Затова разчитаме основно на студените месеци, за да може дивечът от високата паркова зона да слезе в районите на дружините. Затова някои предложения за промяна на сроковете за ловуване на дива свиня в ЗЛОД ме тревожат.
Иначе през миналата година нямахме бракониерски прояви, инциденти с ловното оръжие и сме оптимисти за новия сезон. За съжаление пъдпъдъкът заради големите жеги рядко се среща. Извършваме разселване на яребици, така че имаме възможност да ловуваме и на този вид.
За този сезон сме осигурили във всички дружини по една автоматична хранилка за едрия дивеч, подхранваме активно и очакваме добри резултати.
Споменахте промените в ЗЛОД, вашите очаквания какви са?
Отдавна съм изразил негативната си позиция по отношение роенето на сдруженията. За мен няма как едно сдружение от 200-250 човека да се издържа финансово и да има бъдеще. Затова всякакви законодателни промени, които ще ограничат или възпрепятстват това явление са положителни. Ние сме силни, когато сме единни.
Увеличаването на броя на ловната стража за ЛРС-Сандански няма да е проблем.
Въобще няма нужда от коментар забраната за използването на капани за улов на жив дивеч. Отдавна трябваше да се направи.
Ще се превърне ли сайтът „Дивото“ в привлекателно медийно пространство за ловците?
Отдавна имаше нужда да се появи интернет сайт, който да дава възможност на сдруженията да споделят информация с колегите си от страната. Добрият пример винаги е за подражание. Харесвам сп. „Лов и риболов“ и в. „Наслука“, целият управителен съвет на сдружението и всички дружини са абонирани за тях, но се нуждаем и от електронен вариант на новините.
Нека печатните издания останат, аз съм убеден привърженик на списанието, но новите времена искат и нови решения.
Архив
Категории
Подобни новини
IN MEMORIAM – Почина председателят на ЛРС-Долна Митрополия Юри Манов
На 25 юни сутринта, след тежко боледуване към вечните ловни полета пое председателят на Сдружение „Ловно-рибарско дружество гр. Долна М...
Румъния – Отстреляха мечка след нападение над турист
Кафява мечка беше отстреляна на един от най-популярните планински пътища в Румъния – Трансфъгърашан, в района на язовир Видрару, след ...
В Кърджали учредиха регионален консорциум по проект „Мрежи в действие“
На 19 юни в Дома на техниката в Кърджали бе учреден Регионален консорциум от граждански организации по проект „Мрежи в действие“, осъще...
Дивата коза се върна в Берковския Балкан
След десетилетия отсъствие в Берковския Балкан отново бе посрещнат един от най-емблематичните обитатели на българските планини – диват...
Eпична битка с дива балканска пъстърва пред японска публика
Михаил Петров има двама скъпи гости от Япония, дошли у нас по негова покана и във връзка със съвместен бизнес в рибарския бранш. Разбир...
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...



