panairgore_singleEN
uperposmobile3

28 хищника отстреляха при групов лов в ЛРС-Карнобат

Невероятно успешен групов лов на хищници бе проведен в 108-а ловна дружина към ЛРС-Карнобат на 29 януари.

Председателят на дружината Петко Иванов бе поканил известните гоначи на хищници Кирил Казанкалиев, Красимир Богданов, Пламен Кибритев, Божидар Николов и Христо Желев, които гостуват на различни дружини от Югоизточна България специално за групов лов на хищници.

Организацията е била сериозна, ловците отиват предварително да проучат ловищата, където ще се състои ловният излет.

В първата гонка се включват 20 ловци и я провеждат в парцел с шипкови храсти и след около час и половина успяват да отстрелят 11 чакала. Димитър Стоянов се отличава с пет попадения.

На втората гонка вдигат пет хищника и отстрелват три от тях, а един от чакалите, ранен при предишен ловен излет, е уловен от самите гончета.

След обедната почивка ловният ден продължава с още три гонки, произведени са над 50 изстрела и са отстреляни общо 27 чакала и 1 лисица. От чакалите 15 са женски и 12 мъжки.

карнобат хищници

Димитър Стоянов от ЛРС-Бургас завършва с шест отстреляни хищника, Любомир Атанасов от ЛРС-София-запад е с 2 чакала и една лисица, Петко Иванов от ЛРС-Карнобат с три чакала – това са отличниците от забележителния ловен излет.

Плановете на гостувалите гоначите са през целия февруари да участват в по един лов седмично на хищници в различни дружини в югоизточната част на страната.

Божидар Николов сподели за сайта SLRB.BG следното:

„Нашата група гостува в различни дружини и от началото на груповия лов за хищници от октомври досега сме отстреляли 10 лисици, 176 чакала и един язовец. Участвали сме в 20 такива ловни излета. В Бургаска област нямаме проблем и срещаме разбиране с издаването на разрешителни за групов лов на хищници, това си е традиция за региона.

Този ловен излет в 108-а дружина в ЛРС-Карнобат е рекорден по брой отстреляни хищници с наше участие.

През последните шест години за сезона под 200 отсреляни хищника не сме падали. Преди три години отстреляхме за сезона 258 хищника.

Впечатлението ми е, че въпреки усилията на ловците хищниците не намаляват. Вероятно причината е, че по време на груповия лов за дива свиня в много дружини не се отстрелват излезлите на пусиите хищници.

Освен това, от няколко години водя статистика на отстреляните женски и мъжки чакали и забелязвам, че при по-силна ловна преса женските индивиди се увеличават, което е нормална природна реакция за вида.“

panairgore_singleEN
Hikmicro – Zarimex
Дясно голямо – сингъл