Иван Василев, председател на ЛРС “Сокол” Благоевград:
Разговаря Кузман Петров
Визитка: Всеки контакт и разговор с Иван Василев е непредвидима емоция, защото той е човек с богата житейска и професионална биография, със собствена позиция и мнение по много теми. Има всеобхватен и точен поглед както към обществените процеси и събития така и по чисто лични, човешки теми.
Иван Василев е може би един от най-дългогодишните председатели на ловни сдружения в страната. Четвърт век той вещо и авторитетно ръководи като председател най-голямото ловно сдружение в Югозападна България. Ловец от 1971 година.
В началото на новия ловен сезон той се съгласи да отговори на няколко въпроса за новия ловен сайт “Дивото”.
Кузман Петров – Господин Василев, какви са очакванията и надеждите на ловците от благоевградското сдружение в началото на новия ловен сезон?
Иван Василев – Стартът на новия ловен сезон вдъхва оптимизъм и надежди, че ловните емоции ще съпътстват излетите на нашите ловци. Този оптимизъм е заложен от добре свършената работа по ловно стопанските дейности не само в месеците между двата сезона, а и целогодишно. Там е разковничето на ловната слука, която вече е факт в първите излети на нашите дружинки.
Щом целогодишно се грижим да опазваме и подхранваме дивеча, резултатите са налице. Наблюденията досега показват по-добри дивечови запаси от предходните години. За добре свършена работа не мога да не спомена ловците от дружинките в Хърсово, Бучино, Дъбрава и още някои други.
В същото време има и дружинки, няма да ги споменавам, които подценяват тези мероприятия и те сами ще го усетят през ловния сезон. Не е изключено да се прибегне и с конкретни санкции за дружинки, които не са си изпълнили плана за подхранването с фуражи
Фактът, че досега по хранилките са заложени над 54 тона царевица е доказателство за отговорния подход на нашите ловци. Първо ние сме стопани на този дивеч и чак след това сме потребители на дивечовото богатство съобразно регламента и закона.
К.П. – По отношение на дисциплината през активния ловен сезон какви мерки и действия предприехте?
И.В. – Още преди откриването на сезона за пернат дивеч и две седмици преди началото на активния ловен сезон организирахме две съвещания с председателите на ловни дружинки и отговорници по лова. На тях присъстваха експерти и специалисти от държавните горски стопанства и от служба КОС на областната дирекция на МВР в Благоевград. На тези съвещания беше обърнато специално внимание по спазването на Закона за лова на територията на стопанисваните от нас ловни полета.
Особено силен акцент в напътсвията беше изискването за правилно и безопасно боравене с ловното оръжие по време на ловните излети и неговото съхранение. От пет години инциденти с ловно оръжие нямаме в нашето сдружение, но много ми се иска ловците ясно да са разбрали какви рискове и последствия може да има неспазването на инструкциите и дисциплината по време на лов.
Както се казва нека не дърпаме дявола за опашката.
К.П. – Господин Василев, какво е вашето мнение по готвените промени в проекта за изменение и допълнение на ловния закон?
И.В. – Това е специална материя и е много важна за това в каква посока ще се развива ловното дело в България. В това отношение има голямо разнообразие в различните страни от Европа.Много се надявам експертите, които готвят промените и допълненията да отчитат нашата родна специфика и ловни традиции.
Страхувам се да не се засегнат интересите на низовите структури на Националната ловна организация и да се даде друга, “елитарна” концепция за ловния спорт. Политиката и усилията, които полага УС на НСЛРБ са в правилна посока и трябва да се отстояват докрай.
К.П. – И накрая не мога да не попитам какви са впечатленията ти от новия ловен сайт “Дивото”?
И.В. – Новите технологични постижения в областта на комуникациите и средствата за масово осведомяване създадоха възможност не малко ловци, особено по-младите, освен чрез в.”Наслука” и сп.”Лов и риболов” и онлайн да се докоснат до актуална ловна тематика.
В този смисъл сайта “Дивото” е едно навременно и актуално допълнение към нашите традиционни специализирани издания. Много е важно при всяка възможност ловците да се информират, че в сайта “Дивото” могат винаги да намерят темата, която ги интересува. Но това ангажира и хората, които поддържат и допълват сайта да с в час с това, което вълнува ловците и от столицата и от най-отдалеченото планинско селце където има интернет.
Сериозни законови и уставни дискусии, интересни случки, екологични и природозащитни теми, ловни разкази, весели случки и уникалния ловен хумор, информация за новости в ловното оръжие и балистика, срещи с интересни личности по ловните полета и още много други теми трябва да намерят място в новия сайт. Трябва да бъде в крак с времето и конкуренцията в тази сфера.
К.П. – Господин Василев, благодаря, че се отзовахте на нашата покана за разговор и ви желая лично на вас преди всичко здраве и сили да ръководите все така авторитетно едно от най-големите сдружения в страната и сили още дълги години да бродите по ловните полета на Югозапада.
Архив
Категории
Подобни новини
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...

