Колю Панайотов, член на УС на НЛРС и председател на ЛРС-Варна:
Господин Панайотов,какво очаквате от откриването на новия сезон?
В навечерието на откриването на новия ловен сезон ние проведохме инструктаж на председателите на ловните дружинки на брой 40,както и на отговорниците на груповия лов на едър дивеч.
Бяхме ги разделили на три потока – север,юг и запад с участието на лектори от страна на ловното сдружение,от горските стопанства и от служба КОС при Областното управление на МВР във Варна.
Колегите вече го наложиха и като традиция – наближи ли времето за откриването излетите за диво прасе и на едър дивеч,те с нетърпение очакват този инструктаж,като очакват много отговорно.
Той става неотложен и в него се включват въпросите за боравене с оръжието и неговото съхранение,както и по време на провеждането на излетите да няма допускане на нарушения – наранявания и убийства,което е много важен въпрос.
Също така очакванията на ловците са,че ще има успехи в ловните излети,тъй като наблюденията са,че в ловищата има движение на дивеч и най-вече на диви прасета.
За последните години какви постижения на воденото от Вас сдружение бихте откроили?
С всяка измината година благодарение на перфектното изпълнение на ловностопанските дейности на ловните дружинки постиженията ни не са малко.
Има дружинки,които по-добре работят в това отношение и те са в челните редици – това са Преселци,Водица,Китка,Николаевка и много други,за които може да се каже,че са добри стопани и имат хубава слука по време на излетите.
Много добре се работи и по изграждането на хранилките за едрия и дребния дивеч и се осигуряват достатъчни количества фуражи,с които почти целогодишно се зареждат за животните. Ловците са убедени,че когато се полагат добри грижи,тогава идват и успехите.
Значително се обогати и материалната база,като на много места се построиха много хубави ловни домове и хижи,където се създават условия за добрия отдих на участниците в излетите.Изградиха се и нови заслони в горите,което става с доброволен труд на ловците и със собствени средства.
С разселване на птици в ловищата се обогатява живата природа,увеличава се възможността на ловците да има и повече отстрел.
Как бихте коментирали промените на Закона за лова и опазването на дивеча?
С нетърпение очакваме да бъдат приети промените на Закона за лова в българия парламент,но кога ще се случи това все още не е ясно.Не искам да политизирам нещата,но нашите виждания са,че това може би ще се случи през Новата година.
Очакванията ни са,че със законовите промени българският ловец ще бъде такъв какъвто е този в Европа,за да бъдем по-добри,които щадиме природата.
Имаше доста неща,които ни притесняваха в Закона за лова и опазването на дивеча,които ги подсказахме,пък и обществото ни разбра,влязоха в общите интереси,както в Ловнорибарския съюз,така и в Агенцията по горите.
Какви са впечатленията Ви от новия интернет сайта “Дивото”?
Това,което от Националната ловнорибарска организация и в лицето на господин Бечев го направиха,дори и малко позакъсняхме,това е добър знак,че имаме къде да си изложим всичко онова,което ни вълнува,което можем да прочетем и от колегите.
Това е едно благоприятно дело,което се извършва в сайта “Дивото” и ще е от голяма полза.
Записа Георги Ников
Архив
Категории
Подобни новини
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...
Киргизстан обяви война на бракониерството
Киргизстан предприема едни от най-строгите мерки срещу бракониерството в Централна Азия, след като властите значително увеличиха санкци...


