Колю Панайотов, член на УС на НЛРС и председател на ЛРС Варна:
Господин Панайотов,какво очаквате от откриването на новия сезон?
В навечерието на откриването на новия ловен сезон ние проведохме инструктаж на председателите на ловните дружинки на брой 40,както и на отговорниците на груповия лов на едър дивеч.
Бяхме ги разделили на три потока – север,юг и запад с участието на лектори от страна на ловното сдружение,от горските стопанства и от служба КОС при Областното управление на МВР във Варна.
Колегите вече го наложиха и като традиция – наближи ли времето за откриването излетите за диво прасе и на едър дивеч,те с нетърпение очакват този инструктаж,като очакват много отговорно.
Той става неотложен и в него се включват въпросите за боравене с оръжието и неговото съхранение,както и по време на провеждането на излетите да няма допускане на нарушения – наранявания и убийства,което е много важен въпрос.
Също така очакванията на ловците са,че ще има успехи в ловните излети,тъй като наблюденията са,че в ловищата има движение на дивеч и най-вече на диви прасета.
За последните години какви постижения на воденото от Вас сдружение бихте откроили?
С всяка измината година благодарение на перфектното изпълнение на ловностопанските дейности на ловните дружинки постиженията ни не са малко.
Има дружинки,които по-добре работят в това отношение и те са в челните редици – това са Преселци,Водица,Китка,Николаевка и много други,за които може да се каже,че са добри стопани и имат хубава слука по време на излетите.
Много добре се работи и по изграждането на хранилките за едрия и дребния дивеч и се осигуряват достатъчни количества фуражи,с които почти целогодишно се зареждат за животните. Ловците са убедени,че когато се полагат добри грижи,тогава идват и успехите.
Значително се обогати и материалната база,като на много места се построиха много хубави ловни домове и хижи,където се създават условия за добрия отдих на участниците в излетите.Изградиха се и нови заслони в горите,което става с доброволен труд на ловците и със собствени средства.
С разселване на птици в ловищата се обогатява живата природа,увеличава се възможността на ловците да има и повече отстрел.
Как бихте коментирали промените на Закона за лова и опазването на дивеча?
С нетърпение очакваме да бъдат приети промените на Закона за лова в българия парламент,но кога ще се случи това все още не е ясно.Не искам да политизирам нещата,но нашите виждания са,че това може би ще се случи през Новата година.
Очакванията ни са,че със законовите промени българският ловец ще бъде такъв какъвто е този в Европа,за да бъдем по-добри,които щадиме природата.
Имаше доста неща,които ни притесняваха в Закона за лова и опазването на дивеча,които ги подсказахме,пък и обществото ни разбра,влязоха в общите интереси,както в Ловнорибарския съюз,така и в Агенцията по горите.
Какви са впечатленията Ви от новия интернет сайта “Дивото”?
Това,което от Националната ловнорибарска организация и в лицето на господин Бечев го направиха,дори и малко позакъсняхме,това е добър знак,че имаме къде да си изложим всичко онова,което ни вълнува,което можем да прочетем и от колегите.
Това е едно благоприятно дело,което се извършва в сайта “Дивото” и ще е от голяма полза.
Записа Георги Ников
Подготовка за разселване на фазани във Варненското сдружение
Архив
Категории
Подобни новини
Перничани връщат автентичното в лова
Да върнем истинското и автентичното в лова, призова председателят на ЛРС- Перник Ангел Ангелов на провелото се Общо събрание на с...
ЛРС-Севлиево – Добър ловен сезон, отчетоха севлиевските ловци
Гост на Общото събрание на севлиевското СЛРД „Сокол“ бе Хари Иргев, експерт „Национални и европейски политики и законодателство в сфера...
Под знака на 130-годишнината премина общото събрание в Хасково
Делегатите на отчетното събрание на ЛРС-Хасково посрещнаха знамето на своето сдружение, което навлезе в своята 131-ва годишнина.
Орг...
Силен сезон отчете най-голямото сдружение в Източните Родопи
Сезон 2025/2026 г. е един от най-силните през последните години в сдружение на ловците и риболовците в Кърджали. Това констатира на Общ...
Къде какво кълве по родните водоеми към 5 юни
ЯЗОВИР „ПЯСЪЧНИК“
Белите риби са на прицел от две седмици, откакто отпадна забраната за тях. Към 5 юни не са особено активни, но то...
Методи Пешев бе преизбран за председател на ЛРС-Своге
В новопостроената многофункционална спортна зала в гр. Своге ЛРС- "Грохотен" проведе своето годишно отчетно-изборно събрание. От покане...
ЛРС-Луковит – Нов мандат за председателя Ценко Цоков и ръководството
На проведеното общо отчетно-изборно събрание на ЛРС-Луковит бе гласувано пълно доверие на досегашното ръководство. Председателят на Упр...
Пуснаха над 30 хиляди руски есетри в река Дунав
По повод Световния ден на мигриращите риби, който тази година бе отбелязан на 23 май, WWF България и нейни партньори пуснаха в Дунав ...


