Ловците от Монтана готови за протест срещу прокурорско решение за бракониерство
Ловците от Монтана ще излязат на протест, ако държавата не им помогне срещу бракониерските прояви в ловностопанския район, който те стопанисват. Това обяви при старта на новия ловен сезон при пряко включване в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия ръководителят на Ловно-рибарско дружество “Огоста” – гр. Монтана Александър Георгиев. Поводът за гнева на ловците е постановление на районна прокуратура – Монтана, с което е спряно предварителното производство срещу двама мъже, заловени да бракониерстват. Случаят е отпред 3 години, когато двамата мъже са задържани в гората край монтанското село Горна лука, а в багажника им имало чували с убити два сръндака.

„Аз попитах двамата, които бяха в колата: „Това сърни ли са?“, отговорът на единия от тях беше: „Не са сърни, сръндаци са. Кой стреля сега по сърни?“, обясни в репортаж по телевизията Георгиев.
В същия материал председателят на Ловно-рибарско дружество “Огоста” – гр. Монтана Спасимир Спасов бе категоричен: „Имаме бракониерска проява, според нас. Получи се така, че 2 лица са задържани в гората с джип, в който се превозват в чували 2 сърни, убити сърни, две глави в раниците, два кървави ножа, две заредени пушки. И за тези две лица прокурорката г-жа Ралица Петкова от Районна прокуратура – Монтана казва: „че не е доказано по безспорен и категоричен начин бракониерство.“

Ден преди откриването на новия ловен сезон на един от двамата нарушители е върната пушката.
От Регионалната дирекция по горите в Берковица вече са обжалвали постановлението на прокуратурата. А ако няма справедливи наказания от сдружението на ловците в Монтана ще излязат на протест.
„Нашето сдружение от години се бори с бракониерството и ще продължаваме, няма да позволим това нещо да продължава. Защото не е редно едни да стопанисват и да опазват, а други да ползват наготово“, категоричен е ръководителят Георгиев.
Само за последната година в района на Монтана са отстреляни сърна, кошута и сръндак, без да са установени нарушителите.
Инж. Васил Василев, председател на УС на НЛРС-СЛРБ: Ще направим национален регистър

“Планираме да изготвим национален регистър на извършителите за бракониерски прояви. В него ще намерят място хората, които са били изключени от ловните сдружения заради такива прояви. Този регистър ще бъде достъпен за всички членове на нашата организация, на ловните сдружения по места. Сега много често се случва, ако един ловец бъде изключен от сдружението си заради бракониерска проява, той да бъде приет в съседното сдружение, където хората не са информирани за тази негова история.”
Иван Николов, зам.-директор на РДГ-Берковица:

„От страна на служителите на РДГ-Берковица и на служителите на МВР работата за нас е свършена по чудесен начин. Изпълнили сме си задълженията по опазване и контрол на дивеча“
Инж. Мирослав Маринов – зам.-министър на земеделието и храните:

“Борбата с бракониерството е основна наша дейност и това, че тези бракониери в Монтанско са заловени от служителите на регионална дирекция по горите в Берковица, доказва това. Ние правим всичко възможно да увеличим активността и резултата от тази наша дейност. Има бракониери, които минават между капките и това са бракониери, чиято противозаконна дейност ние нямаме възможност да констатираме. Но въпреки това, аз смятам, че ние доста успешно се справяме с бракониерството и конкретният случай го доказва – ние сме го констатирали, нашите служители, горската власт на място е констатирала този случай.

Министерство на вътрешните работи също е участвало в констатацията. И понеже имаме съмнение, че се касае за престъпление, ние сме предали този случай на прокуратурата. За съжаление прокуратурата е излязла с постановление, с което се прекратява наказателното производство. Ние, горските власти, регионална дирекция по горите не сме съгласни с това постановление и сме обжалвали пред по-горна инстанция – Окръжна прокуратура – Монтана, защото смятаме, че този случай е доказан и че трябва да има адекватно наказание. А и ловците са много добре запознати със своите права и знаят, че могат да бъдат свидетели при всяко едно нарушение и при всяко едно престъпление. Те уведомяват на тел. 112, защото и ние, горските власти имаме тел. 112 за бърза реакция и 24 часа в денонощието отговаряме и работим.

Регистър на бракониерите, разбира се, че може да бъде създаден. Ние ще обмислим и в най-кратки срокове ще създадем такъв публичен регистър, за да знае обществото кои са бракониерите и кои са тези от нас, които си позволяват да нарушават законите. Така ще могат да се вземат мерки тези хора да не се включват в ловните дружинки и сдружения. В закона за лова и опазване на дивеча има норма, при която, като се наруши закона, ловните сдружения могат да изключат тези свои членове и за срок от 3 години да им отнемат правото да ловуват.”
Архив
Категории
Подобни новини
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...


