Отчетоха отличен сезон в ЛРС-Разград
Отличен сезон и преизпълнение на плана за ползване в частта за отстрел на хищници отчетоха на отминалото общо събрание ловците от Ловно-рибарско сдружение „Сокол“ в Разград.
При план 742 чакала са отчетени 918, преизпълнението е с 123%. При лисиците преизпълнението е с 108% – планираните за отстрел животни са били 651, а отчетените 705, съобщи пред другарите си председателят на сдружението Пенчо Пенчев.
Издадени са 1580 разрешителни за индивидуален лов на хищници. Изплатени са 18 100 лв. за отстрелян чакал и лисица, отчете още Пенчев.
Съвсем близко до планирания план за ползване на дива свиня е и отчетеният отстрел за този вид дивеч, като през 2023 г. се забелязва ръст в отстрела в сравнение с предходни години. При план за отстрел на дива свиня 88 бр. ловците от сдружението в Разград са отстреляли 83 животни и така са реализирали 94,3% изпълнение на плана за ползване.
Най-много отстреляни диви свине имат дружините в селата Цар Калоян – 24 бр., Голям извор – 6, Костанденец – 5, с 4 бр. са Балкански, Благоево, Дянково, Желязковец, Разград 10, Сейдол, стана ясно още от доклада на председателя.
64,3% е изпълнението на плана за отстрел на благороден елен. Планирани са 14 бр., а са отстреляни 9.

През изминалата година 4 дружини са провели по един групов лов на заек. За тези 4 излета са отстреляни 15 заека. Близко до плана за ползване – 690 бр., е отчетеният отстрел на фазан – 643 бр.
Най-лоши резултати отчитат ловците при ползването на яребици. За 2023 г. са имали план за отстрел 400 яребици, а са отчели едва 26.
На територията на сдружението през годината са разселени 1453 фазана на стойност 21 580 лв. и 280 яребици за 4 800 лв.
През отчетния период в сдружението са членували 1376 ловци, от които 1334 са заверили своите членски карти. Избран е и нов УС, наброяващ 11 ловци. Работата им се подпомага от три работни комисии: кинология, спортна, лов и риболов.
Проведени са общо 9 заседания на УС. Сред отчетените дейности са организацията и провеждането на курс за кандидат-ловци и курс за придобиване право на подборен отстрел.
През февруари се е провела и традиционната ловна вечеринка.
На стрелбищния комплекс е изградена фотоволтаична система, която осигурява необходимата ел. енергия. Монтирана е установка „Бягащ глиган”. Стрелбището е отворило врати за ползване от ловци срещу заплащане на такса.

Сдружението е закупило за свои нужди имот – животновъден комплекс в с. Ушинци, като целта е била в него да се доотглежда и адаптира дивеч за разселване.
Проведен е и дружествен турнир по ловна стрелба в дисциплината „Скийт” с участието на ловци от сдружението и регионално състезание, в което са взели участие и ловци от съседни сдружения.
През месец юни 2023г. около 200 ловци от сдружението са взели участие в Националния ловен събор в м. „Кабиюшка курия“ край Шумен по повод 125 години НЛРС-СЛРБ.
На 23 септември 2023 г. сдружението е било домакин на състезание за ловци и кучета, работещи със стойка по правилата на „Св. Хуберт“, Зона североизток, от календара на НЛРС-СЛРБ.
През отчетния период е продължила борбата с АЧС. С радост ловците отбелязват, че болестта постепенно отшумява и пополацията на диви свине се увеличава на територията на сдружението. Проведени са обучения на ловци от дружините за вземане на проби от диви прасета, тяхното съхранение и предаване на компетентните органи за изследване за болестите АЧС и трихинелоза.
С огромно съжаление ловците отбелязват и сериозния инцидент при групов лов на дива свиня в ЛРД-Мортагоново, завършил с фатален край.
Сдружението е продължило своята практика да подпомага дружините, които обработват дивечови ниви. От отпуснатите средства през 2023г. са се възползвали – Манастирско – 710 лв., Благоево – 999,99 лв.
От решението на Общото събрание на сдружението от 2020 г. – до 30% от средствата по партидите на дружините да се изразходват по предложение на ловната дружина за ловностопански мероприятия, са се възползвали дружините – Голям извор – 606,40 лв., Кривня – 602,04 лв., Пороище – 1800 лв., Разград 10 – 1116,50 лв., Цар Калоян – 3446,30 лв.
„Независимо дали е имало дивеч и слука всички, които са излезли на лов, да се връщат в къщи живи и здрави“, каза в заключение председателят Пенчо Пенчев и пожела на всички през настоящата година и предстоящия нов ловен сезон да няма инциденти и злополуки.
Архив
Категории
Подобни новини
IN MEMORIAM – Почина председателят на ЛРС-Велико Търново Димитър Йорданов
Внезапно на 62-годишна възраст почина председателят на сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сокол 1884“ във Велико Търново Димитър Йорд...
ЛРС-Благоевград – С юбилейно самочувствие и увереност
Благоевградското ловно-рибарско сдружение затвори цикъла от общи събрания на осемте ловни сдружения в Благоевградска област с отдавн...
Предлага се контрол на кормораните в ЕС
Девет държави членки на Европейския съюз призоваха Европейската комисия да предприеме действия за по-ефективно управление на популация...
Голям сом възнагради упорството на пловдивчанин
Изявеният пловдивски спинингист Ивелин Гановски отново има с какво да се похвали след скорошен риболов по река Марица. Той е хванал го...
Дряновските ловци празнуваха 135-годишнина
Създадено през 1891 година, дряновското ловно дружество е в петицата на първите, учредили дружества след търновското, което поставя нач...
Перничани връщат автентичното в лова
Да върнем истинското и автентичното в лова, призова председателят на ЛРС- Перник Ангел Ангелов на провелото се Общо събрание на с...
ЛРС-Севлиево – Добър ловен сезон, отчетоха севлиевските ловци
Гост на Общото събрание на севлиевското СЛРД „Сокол“ бе Хари Иргев, експерт „Национални и европейски политики и законодателство в сфера...
Под знака на 130-годишнината премина общото събрание в Хасково
Делегатите на отчетното събрание на ЛРС-Хасково посрещнаха знамето на своето сдружение, което навлезе в своята 131-ва годишнина.
Орг...



