Рибари предлагат изследване на Черно море заради делфините
Рибари предлагат да се направи цялостно изследване на Черно море във връзка с повишената смъртност на делфините. Това съобщи председателят на рибарското сдружение в местността “Ченгене скеле” край Бургас Димитър Янчев, цитиран от БТА.
Предложението той е направил по време на среща в Бургас, на която са дискутирани повишената смъртност при делфините, причините за това и възможните мерки за защитата им.
Срещата се е провела в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в края на миналата седмица.
Присъствали са представители на Министерството на земеделието и храните, представители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, министерството на околната среда и водите, Института по рибни ресурси, Института по океанология, Националната асоциация “Българско Черноморие”, рибарски сдружения, неправителствени организации и др.
Димитър Канариев от Националната асоциация “Българско черноморие” информира, че по време на дискусията участниците са обсъдили няколко теории, които биха могли да обяснят измирането на бозайниците. Преди дни бяха намерени 108 мъртви делфина по българските плажове, 77 по Южното Черноморие и 31 по северното.
Сред вероятните посочени причини са били провежданите военни учения в морето и подводни сондажи за нефт и газ, биологични причини, свързани с болести, замърсяване с вредни агенти, незаконен риболов и заплитане в мрежите.
Канариев съобщи, че от Института по океанология са предложили да се създаде мобилна група за изследване на изхвърлените мъртви делфини, в която да вземат участие доказани независими специалисти.
Друго предложение е да бъде сформирана постоянна група, която да е съставена от широк кръг специалисти, които максимално бързо да установяват за в бъдеще причините за смъртност при делфините и да се препоръчат адекватни мерки, заяви Канариев.
По думите му, на срещата специалисти от Института по рибни ресурси са цитирали данни от предходни години, според които морето ежегодно изхвърляло мъртви делфини и това било нещо нормално.
Редица участници в срещата подкрепиха мнение, че пиковете на смъртност при делфините съвпадат с периодите на военните учения и може да има връзка между тях, добави Канариев.
Преди седмица от Министерствата на околната среда и водите и на земеделието съобщиха, че ще бъде забранен риболовът на места, където има популации на делфини заради зачестилите сигнали за смърт на бозайниците. От рибарските сдружения са категорични, че това ще ги обрече на глад и ще съсипе целия отрасъл.
Очаква се регламент, който да позволи бърза реакция на различните институции при откриването на мъртви делфини по крайбрежието. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Свилен Костов на дискусията в Бургас, цитиран от БНР.
И трите вида делфини (морска свиня, обикновен делфин и афала), които обитават Черноморието, са защитени по “Натура 2000” и по Конвенцията за биоразнообразие.
Архив
Категории
Подобни новини
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...



