reklama3
uperposmobile3

Само 36 диви свине отстреляха ловците от ЛРС-Свиленград

36 диви свине са отстреляли ловците от Ловно-рибарско сдружение Свиленград – гр. Свиленград през целия отминал сезон за групов лов на диви свине и местен дребен дивеч. Този резултат отбелязва  тотален срив на база отстрелът през 2020, когато  резултатът на 17–те дружинки в рамките на сдружението е бил 119 броя отстреляни диви свине. Година по-рано отстрелът е бил още по-добър – 186 резултатни попадения.

ЛРС-Свиленград, ЛД-Срудена
ЛРС-Свиленград, ЛД-Студена

„Причината за слабия отстрел е болестта Африканска чума по свинете, която преминава през нашите ловностопаски райони. При план 113 да отстреляме 36  е близо 1/3 от планираното и е абсолютен срив. По отношение на бъдещия отстрел съм умерен песимист и смятам, че ще са необходими 7-8 години, за да се върнем към отстрела от 2019 година, когато имахме 186 диви свине”, обясни председателят на ловното сдружение Петър Вангелов. Той прогнозира, че ако болестта обхване и двете „оцеляващи” досега от АЧС в подножието на Родопите дружинки – Сива река и Мезек, ловът на дива свиня през следващия сезон може да е още по-слаб.

Практиката показва, че болестта бавно напуска районите, които е успяла да обхване. Там където миналата година е имало случаи на намерени мъртви с АЧС диви свине и тази година някои от отстреляните животни дават положителен резултат за заразата.

Сега популацията на дива свиня в района на Свиленград се е запазила „чиста” единствено на Югозапад от магистралата  в полите на Родопите.  Там е и голяма част от регистрирания отстрел. Дружинката на с. Сива река има в актива са за 2021 година 13 отстреляни диви свине.

Посетете нашата Фейсбук страница

panairgore_singleEN
uperposmob1
Дясно голямо – сингъл