Суша в Добруджа, ловци изнасят вода за дивеча
Георги Ников
Повече от два месеца не е падал дъжд в Лудогорието и Добруджа,земята се напука,в горите гьолчетата изсъхнаха и да не се допусне жажда за животните ловците от този край на Североизточна България създават организация за изнасяне на вода.
Ръководителят на ЛРС в град Нови пазар Пламен Колев сподели,че почти навсякъде ловците разнасят по ловищата туби,като водата се излива в дълбоките места,където се завъртат дивите прасета.
Много добре се работи в това отношение във втора градска ловна дружинка в Нови пазар,както и в тези от с. Тръница,гр.Каолиново и други места.
“Отдавна не е имало дъжд,земята се напука,нашите ловци два пъти в седмицата се включват в акцията за изнасяне на вода,която се кара до гората и от там тубите се разнасят на ръка,за да се излее тя в най-подходящите местообитания.Мога да кажа,че не сме допуснали полезния дивеч да жадува.
Всеки ловец пренася по няколко 20-литрови туби,заедно с мен много редовно се включват и ловците Иван Костадинов,Адем Сабри,Енвер Халил,Ариф Ариф и други”,казва председателят на ловната дружинка в село Тодор Икономово,чиито ловища са на границата между Лудогорието и Добруджа.
А ръководителят на ЛРС в град Тервел Иван Чанев допълва:
“Повече от два и половина месеца не е капвал дъжд в Добруджа,сушата е много голяма и сега задачата на ловците е да изнесат колкото се може повече вода в горите,за да се напълнят ямите.По около тон са бидоните,с които се превозва водата до местообитанията.
Добре се грижат за дивеча си ловците от дружинките в град Тервел и селата Мали извор,Полковник Савово,Честименско,Перловци,Жегларци и на други места”,коментира той.
Председателят на ловната дружинка в село Войново,която е част от ЛРС “Сокол 1” в град Силистра Тодор Тодоров съобщи,че две са местата,където има кайначета и добре се оползотворява изворната вода.”Дружинката ни разполага с шест броя еднотонни бидони,които пълним от язовира и водата я носим на четири местообитания,две съседни ями имаме,които са с общо 10 тона вместимост.Не ги оставяме да пресъхнат,а редовно ги допълваме,за да има откъде да пият и се къпят дивите животни”,казва той.
С туби и бидони пълнят ловищата
Георги Ников
Повече от два месеца не е падал дъжд в Лудогорието и Добруджа,земята се напука,в горите гьолчетата изсъхнаха и да не се допусне жажда за животните ловците от този край на Североизточна България създават организация за изнасяне на вода.
Ръководителят на ЛРС в град Нови пазар Пламен Колев сподели,че почти навсякъде ловците разнасят по ловищата туби,като водата се излива в дълбоките места,където се завъртат дивите прасета.
Много добре се работи в това отношение във втора градска ловна дружинка в Нови пазар,както и в тези от с. Тръница,гр.Каолиново и други места.
“Отдавна не е имало дъжд,земята се напука,нашите ловци два пъти в седмицата се включват в акцията за изнасяне на вода,която се кара до гората и от там тубите се разнасят на ръка,за да се излее тя в най-подходящите местообитания.Мога да кажа,че не сме допуснали полезния дивеч да жадува.
Всеки ловец пренася по няколко 20-литрови туби,заедно с мен много редовно се включват и ловците Иван Костадинов,Адем Сабри,Енвер Халил,Ариф Ариф и други”,казва председателят на ловната дружинка в село Тодор Икономово,чиито ловища са на границата между Лудогорието и Добруджа.
А ръководителят на ЛРС в град Тервел Иван Чанев допълва:
“Повече от два и половина месеца не е капвал дъжд в Добруджа,сушата е много голяма и сега задачата на ловците е да изнесат колкото се може повече вода в горите,за да се напълнят ямите.По около тон са бидоните,с които се превозва водата до местообитанията.
Добре се грижат за дивеча си ловците от дружинките в град Тервел и селата Мали извор,Полковник Савово,Честименско,Перловци,Жегларци и на други места”,коментира той.
Председателят на ловната дружинка в село Войново,която е част от ЛРС “Сокол 1” в град Силистра Тодор Тодоров съобщи,че две са местата,където има кайначета и добре се оползотворява изворната вода.”Дружинката ни разполага с шест броя еднотонни бидони,които пълним от язовира и водата я носим на четири местообитания,две съседни ями имаме,които са с общо 10 тона вместимост.Не ги оставяме да пресъхнат,а редовно ги допълваме,за да има откъде да пият и се къпят дивите животни”,казва той.
Архив
Категории
Подобни новини
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...



