reklama3
uperposmob1

Внимание: Опасни риби от аквакултури

Обстоен анализ на данни от информационни системи на компетентните служби на държави – водещи потреби­тели на рибни продукти (от ЕС, САЩ, Япония, Китай) по­казва, че през януари т. г. са били установени 16 случая на доставки на опасни проду­кти от аквакултури на пазари­те на тези страни.

Най-често се констатират различни химически замър­сявания, повишена над нор­мите токсичност или високи нива на радиоактивност. В 7 от споменатите 16 случая в изследваните риби и други морски дарове е намерено завишено съдържание на тежки метали.

„Черният списък“ на дос­тавчиците на опасни морски риби от аквакултури включва 11 държави. Най-често уличени като опасни са доставките от Ин­донезия, Виетнам и САЩ. Другите споменати страни в списъка са Бангладеш, Бра­зилия, Великобритания, Ита­лия, Китай, Турция, Южна Корея и Япония.

Оказва се, че дори и фер­мено отглежданата риба, която обикновено се възпри­ема като безопасна храна, крие своите рискове и това налага високи стандарти на контрол.

Посетете нашата Фейсбук страница

panairgore_singleEN
uperposmobile3
Дясно голямо – сингъл