Внушителен ловен събор на „Попови ливади”
Повече от две хиляди ловци от ловните сдружения в Гоце Делчев, Петрич, Сандански и Разлог се събраха на поляните в м. „Попови ливади” в Пирин планина на станалия вече традиционен ловен събор, който се провежда вече за седма година.
Символични домакини на събитието са двете сдружения в Гоце Делчев и Петрич, които тази година отбелязват 110-годишен юбилей от организираното ловно движение в района.

Проявата премина под наслова “За всеки от нас е гордост и чест да бъде ловец и риболовец”. Гости на събора бяха представители на областната администрация в Благоевград, кметове на общини от Югозападна България, директори и служители на регионални служби на МВР, на горски стопанства и много граждани

Специални гости на събитието бяха ръководители на ловни организации от Солун, Драма, Неврокопи и Доксато, водени от председателя на ловната организация в Северна Гърция г-н Франгидис.
Н.в.п. Неврокопски митрополит Серафим благослови съборяните и извърши тържествен водосвет на ловните знамена от четирите сдружения.

„Нека пазим и закриляме създадено от бога дивечово богатство, красивата българска природа и духът на другарство и приемственост на ловните традиции”- каза той.
Съборът беше открит с приветствие от председателя на националното ловно-рибарско сдружение инж. Васил Василев.

„Такива чудесни ловни празници – каза той – са израз на единството и сътрудничеството на ловната общност с държавни и обществени организации в името на умножаването и опазването на дивечовото богатство и красивата българска природа.”
Н.в.п. Неврокопски митрополит Серафим беше изненадан от връчените му почетни плакети от инж. Василев и участващите в събора ловни сдружения за сътрудничеството, благословията и духовната заръка за партньорство, другарство и здраве за ловците.

Председателя на ловната организация в Северна Гърция г-н Франгидис топло приветства гостите на събора от името на 40-хилядната ловна гръцка организация за ползотворното партньорство и сътрудничество в съвместни проекти по различни аспекти на ловната политика и дело. В знак на благодарност за доброто сътрудничества между двете национални ловни организации той подари на инж. Василев статуетка на древногръцката богина на лова Артемида и значка на ловната организация.
Почетни плакети получиха кметове от региона за доброто взаимодействие с ловните организации и ловеца Атанас Узунов за спечелен приз в Полша на състезание за ловни кучета, работещи на стойка.

Паметникът на организатора и вдъхновителя на освободителните борби в Македония – Гоце Делчев, беше отрупан с венци и цветя на признателност от УС на НЛРС-СЛРБ, ловното сдружение в Благоевград, от сдружения и дружини от Гоце Делчев, Петрич, Сандански и Разлог, от регионални общини и ведомства.

До късно вечерта поляните на „Попови ливади” се огласяха от богата музикална програма с професионални и самодейни изпълнители на пиринския фолклор.
Кузман Петров
Архив
Категории
Подобни новини
Лазар Добрич ловувал на бизони в прериите
" На изпроводяк българинът подарил коня си на бедния индианец Златния орел и го разплакал." - Любо Николов
Лазар Иванов Добрич (188...
Живко Джавгов спечели турнира „Компак Спортинг“ след драматична престрелка
Финалът на Националния турнир на НЛРС-СЛРБ по ловна стрелба в дисциплината „Компак Спортинг“ 2026 се проведе на стрелбищен комплекс „Ка...
300 полудиви патици разселиха в ЛРС-Пирдоп
На 18 юни ЛРС-Пирдоп разсели 300 полудиви патици, доставени със специализиран транспорт на фирма „Сокол-БЛРС“ от производственото стопа...
Паметен ловен събор на ЛРС-Шумен
На 13 юни СЛРД „Сокол“-Шумен отбеляза своята 134-годишнина от основаването си. Тържеството започна с традиционния парад на&...
Втори епизод от зарибителната кампания на язовир „Тича“
За втора поредна година в язовир „Тича“ беше извършено зарибяване като част от мерките за подобряване качеството на водата и поддържане...
ОС на НЛРС-СЛРБ – Приета бе Мандатната програма за периода 2025-2030 г.
Общото отчетно събрание на НЛРС-СЛРБ се проведе в София, гост бе зам.-министърът на МЗХ проф. Иван Палигоров, който прочете поздравител...
Дамски ловен клуб „Аврора“ отпразнува 10 години история
С много настроение, приятелско надстрелване и пъстър купон ловните дами на България отбелязаха десетата годишнина на Националния дамски...
Мечка се появи в района на пещера „Утробата“ в Източните Родопи
Мечка се е появила преди дни в района на известната пещера „Утробата“. Тя е била засечена с камера на Ловно-рибарска дружина Костино. Д...



