panair_goreBG
uperposmob1

ЛРС-Велико Търново – За два месеца почти е достигнат миналогодишния отстрел

велико търново лов

За двата месеца от началото на тазгодишния свински лов сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сокол 1884“ във Велико Търново почти достигна броя на отстреляните през целия минал ловен сезон диви прасета. Тогава търновските ловци отчетоха 118 екземпляра. Не беше много добро и изпълнението на целия плана за отстрела – отчетени бяха половината от предвидените екземпляри. Сега само за двата месеца са отстреляни 111 диви животни. Това подсказва, че този ловен сезон ще е по-успешен. Болни прасета от известно време няма, дивечът постепенно се изчиства от заразата и явно вече придобива имунитет.
„Добре се движим с плана“, обяснява специалистът по лова на сдружението Даниел Дойнов. Председателят Димитър Йорданов също очаква по-добро изпълнение на плана за отстрела и добавя, че последиците от появата на АЧС продължават да се преодоляват. Надеждата е, колкото се може по-скоро да се достигне някогашната популация на този дивеч. Но трябва търпение, защото това не може да стане много бързо.
Най-успешни в свинския лов засега са дружините във Войнежа, Плаково, Габровци. А в землището на Ново село в началото на ноември падна най-големият засега глиган – над 250 кг. Дружината в Дичин пък за един ден отстреля три диви прасета, а в Плаково – две. В района на с. Русаля също бяха отстреляни две такива диви животни.
Ловците от Водолей и Никюп нямат план за отстрел на диви прасета, защото в техните ловни полета от години не се среща такъв дивеч. А дружините в Арбанаси, Велчево, Райковци, „Ивайло“ за двата месеца нямат никаква слука. Но има време до края на ловния сезон и по-нататък и те ще имат възможност да се похвалят с положителни резултати в свинския лов.
В ЛРС-Велико Търново добре се изпълнява и планът за отстрел на хищници – чакали, лисици, язовци, свраки. Този лов не спира през цялата година, за да се ограничи тяхната популация. Търновските дружините използват ловните излети за диви свине и пернат дивеч, някои излизат и специално на индивидуален или групов лов на хищни диви животни.
Милка ДЕНЕВА

Посетете нашата Фейсбук страница

panair_goreBG
uperposmobile2
Дясно голямо – сингъл